bilgisayar el tokalaşması
17 Mart 2019

Sanal Ofisin Avantajları

ile admin

Sanal Ofisin Avantajları
Sanal ofisin en önemli avantajı klasik bir ofise göre karşılaştırılamayacak oranda ekonomik olmasıdır. Klasik bir ofise göre çok daha ucuz olmasının yanı sıra şirket adresi olarak evinizi göstermekten de çok daha prestijli ve profesyonel bir çözümdür.

Sanal Ofis Geleneksel Ofis Karşılaştırması
Öncelikle geleneksel bir ofis tuttuğunuzu düşünelim. Sanal ofisler genellikle merkezi konumları olan, lüks ve şık iş merkezlerinde bulunurlar. Bir sanal ofis kiralama bedeliyle aynı konumda ve aynı şıklıkta bir ofis kiralanması imkansızdır. İstanbul’un iş merkezinde, prestijli bir konumdaki plazada sanal ofis kiralama bedeliyle klasik bir ofis kiralamak isterseniz ulaşımı çok daha zor olabilecek, arka sokaklarda bir apartman dairesi veya hiç de şık olmayan bir ofis kiralayabileceksiniz. Elbette bu durum da müşteri ziyaretleri, toplantılar sırasında işinizi olumsuz etkileyecektir.

Buna rağmen yine de klasik bir ofis için kat be kat fazla kira ödemeniz gerekecektir. Ayrıca harcamalarınız sadece kirayla da bitmez. Emlak komisyonu, depozito, aidat, telefon, internet, su, elektrik, sekreter maaşı gibi daha birçok gideriniz olacaktır.

Sekreter tutmazsanız siz ofis dışındayken ziyaretçilerinizin karşılanması, telefonların cevaplanması, posta ve kargoların teslim alınması gibi sorunlarla karşılaşacaksınız. Sanal ofis seçeneğinde ise bu tip sorunlarınız olmayacaktır.
✓ Ekonomik Maliyeti daha ucuzdur,
✓ Emlak komisyonu yoktur,
✓ Depozito yoktur,
✓ Altyapı Giderleri (su, elektrik, doğalgaz, aidat, internet vb.) yoktur
✓ Sekreterya Hizmetleri yoktur,
✓ Prestijli Adres bulunur,
✓ Toplantı Salonları bulunur,
✓ Kendinize ait ofis alanı yoktur.

Yukarıdaki tablodan da karşılaştırabileceğiniz gibi, eğer sürekli ofis içinde çalışmanız gerekmiyorsa sanal ofisin klasik ofise göre birçok avantajı varken klasik ofis kiralayarak elde edeceğiz tek avantaj kendinize ait bir çalışma alanına sahip olmak olacaktır. Fakat bilinmelidir ki sanal ofis firmaları aynı zamanda hazır ofis kiralama hizmetleri de vermektedir. Yani sanal ofis ile başladığınız işiniz büyümeye başladığında ve personel gereksiniminiz doğduğunda, iş adresinizi değiştirmeden aynı adreste hazır ofis kiralayarak çalışma alanına sahip olmanız da mümkündür.
Sanal ofis Home-ofis Karşılaştırması
Sıklıkla karşılaştığımız şöyle bir görüş var:

“Eğer evden çalışacaksam neden sanal ofis kiralayayım ki, evimi iş adresi olarak da gösterebilirim.”

Resmi iş adresinizi eviniz olarak göstermenin ilk aşamada düşünülmeyen birçok sorunlar çıkarabileceğini size hatırlatmak ve bu sorunları listelemek isteriz:
✓ Belediyeler ev adresinizin ofis olarak kullanıldığını tespit ederlerse su ve temizlik vergisi maliyetlerinizi artıracaklardır. Çünkü evler için uygulanan su ve temizlik vergisi tarifeleri çok daha düşüktür.
✓ Müşterilerinize ev adresinize davet edemeyecek toplantılarınızı müşterilerinizin ofisinde ya da dışarıda yapmak zorunda kalacaksınız
✓ Birçok müşteriniz ofisinizi görmek isteyecektir. Prestijli bir iş adresi işinize de hem prestij hem de profesyonellik katacaktır.
Siz evde yokken telefonlarız yanıtlanamayacak, posta ve kargolarınız teslim alınamayacaktır.
✓ İşiniz büyüdüğünde ve daha büyük ofis alanına ihtiyaç duyduğunuzda adresiniz, telefonunuz ve belki de vergi daireniz değişmek zorunda olacaktır. Oysa sanal ofisten hazır ofis kiralamaya geçerek işiniz büyüdükçe ofisinizi de büyütmeniz imkan dahilindedir.
✓ Evinizi resmi işyeri adresiniz olarak kullanabilmeniz için tüm komşularınızın rızasını almanız gereklidir. Çünkü yasal olarak tek bir komşunuz bile itiraz etse tamamı ev olan bir apartmanda yasal olarak işyeri açılamaz.

ADS
5/5 - (6 votes)
(Visited 209 times, 1 visits today)